Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie jednolitej umowy o pracę na terenie całej UE. Ma to być pierwszy krok w walce z tymczasowym zatrudnieniem, potocznie zwanym także „umową śmieciową”.
Jednolitą umowę o zatrudnienie poprzedzałby odpowiednio długi okres próbny, który pracodawcy stosowaliby w zamian umowy na czas określony. W ten sposób coraz dłuższy staż pracy umożliwiałby pracownikom uzyskanie dodatkowych uprawnień, m.in. prawa do odprawy lub dłuższe okresy wypowiedzenia.
Obecnie zbyt duża różnica między uprawnieniami pracujących na stałe i terminowo powoduje, że ci pierwsi są uprzywilejowani, a drudzy mają problem nawet z otrzymaniem kredytu” – mówi Marlena Cymerman, starszy specjalista w departamencie prawa pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dla dziennik.pl.
Wątpliwości co do zmian w prawie pracy zaproponowanych przez Komisję Europejską zgłasza radca prawny Monika Gładoch, ekspert pracodawców RP. Jej zdaniem nowe przepisy nie powinny dyktować jaki rodzaj umowy pracodawca i pracownik mogą między sobą zawrzeć.
Resort pracy uspokaja, że przedstawiony przez Komisję projekt jest na razie wstępną propozycją zmian, a ewentualne wytyczne maja być dostosowane do rozwiązań krajowych.
Przeglądając oferty zatrudnienia na stronie Urzędu Pracy w Kłodzku, łatwo można dostrzec, że umowa na czas określony to najpopularniejsza forma zatrudnienia oferowana bezrobotnym. Trudno się dziwić, że pracodawcy chętnie korzystają z umów terminowych, bo dzięki nim mają łatwość w rozwiązaniu takiej umowy bez uzasadniania swojej decyzji. Dla pracownika natomiast umowa o pracę na czas określony oznacza m.in. brak stabilności finansowej, czy kłopoty z uzyskaniem odpowiedniego kredytu.
Express-Miejski.pl / Anna Nalepa
REKLAMA
REKLAMA