Wczoraj w kilkudziesięciu miastach Polski odbyły się wielotysięczne manifestacje przeciwko podpisaniu przez Polskę ACTA. Dziś już wiadomo, że protesty na nic się zdały. Od rana media żyją informacją, że Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz podpisała w siedzibie MSZ Japonii umowę ACTA. Aby stała się obowiązującym w Polsce dokumentem musi jeszcze zostać zatwierdzona przez parlament.
W środę tłumy ludzi przemaszerowały ulicami polskich manifestując swoje niezadowolenie z planów podpisania umowy. Na portalach społecznościowych już od kilku dni trwała „akcja przygotowawcza” do wczorajszych protestów. Z ust demonstrantów najczęściej padały hasła: "Nie dla ACTA", "Precz z cenzurą", „To nie komuna”, „STOP ACTA”. Według różnych statystyk w Krakowie na Rynku Głównym mogło się zgromadzić nawet do 15 tys. ludzi. Ruch na ulicach został zablokowany na kilkadziesiąt minut. Podobnie było w innych miastach: Wrocławiu, Katowicach. Toruniu. W Kielcach protesty zakończyły się zamieszkami. Zniszczono znaki drogowe i kilka samochodów. W innych miastach demonstracje przebiegały znacznie spokojniej. To jednak nie koniec protestów użytkowników internetu . Na dziś zapowiadane są kolejne pikiety.
ACTA, czyli Anti-Counterfeiting Trade Agreement, to umowa handlowa między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć także UE. Państwa, które przyłączyły się do układu zobowiązane są do walki z łamaniem prawa własności intelektualnej. Obrońcy wolności słowa w intrenecie uważają, że w imię walki z piractwem może zostać zablokowanych wiele serwisów internatowych, tylko dlatego, że zajdzie podejrzenie, iż naruszają one własność intelektualną. Zdaniem wielu internautów to spore nadużycie.
W naszym regionie, z informacji uzyskanych od oficerów prasowych KPP w Kłodzku i Ząbkowicach, nie zanotowano żadnych incydentów w związku z wczorajszymi protestami.
Express-Miejski.pl / Anna Nalepa
REKLAMA
REKLAMA