Express-Miejski.pl

Porównanie strategii opieki nad seniorem: lepiej w domu czy w placówce?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: pexels.com

Dom opieki czy opieka całodobowa z zamieszkaniem? Pora to rozstrzygnąć!

Być może masz kogoś w swoim życiu, kto potrzebuje uwagi ze względu na wiek i pogarszający się stan zdrowia. Taka sytuacja nigdy nie jest łatwa, to zrozumiałe. Wynika z niej wiele pytań i wątpliwości. Jak zapewnić godną starość? Co lepsze: dom opieki czy opieka całodobowa z zamieszkaniem? W niniejszym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź.

Podstawowe usługi opiekuńcze

Kluczowym elementem domowej opieki nad osobami starszymi jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Większość podopiecznych czuje się lepiej psychicznie (co ma wpływ również na zdrowie fizyczne), gdy mogą zostać we własnym domu. W związku z tym pomoc w codziennych czynnościach stanowi często podstawowy zakres obowiązków opiekuna. W grę wchodzi i poszanowanie wieloletnich przyzwyczajeń osób starszych. Musimy bowiem zrozumieć oraz zaakceptować fakt, że człowiek z wiekiem znacznie trudniej dostosowuje się do zachodzących wokół zmian. Usługi opieki domowej tym się właśnie wyróżniają, że są dużo mniej stresogenne niż przeprowadzka do placówki. Również, jeśli mowa o całodobowym zaangażowaniu.

Tak więc odpowiedź na pytanie „dom opieki czy opieka całodobowa z zamieszkaniem?” wiąże się z komfortem psychicznym osoby starszej. To bardzo istotny czynnik, który zapewnia godne życie w podeszłym wieku. Opieka w domu podopiecznego w dużej mierze do tego się sprowadza. Jednak angażowanie sąsiadów nie jest dobrym pomysłem. Dlaczego? Ponieważ przygotowywanie posiłków czy pomoc ze sprzątaniem to nie wszystko. Prawdopodobieństwo jakiegoś kryzysu jest stosunkowo wysokie i stan zdrowia podopiecznego może pogorszyć się błyskawicznie. Wówczas do podstawowych umiejętności wliczane są te związane z radzeniem sobie w takich sytuacjach. Wykwalifikowany opiekun nie spanikuje. Nie popełni też błędów podczas udzielania pierwszej pomocy. Wiele firm oferuje nawet gwarancję na usługi rekrutacji w tym zakresie. Szczegóły znajdziesz tutaj: trusty.pl/opieka-seniora-wrocław.

Opieka specjalistyczna osób starszych

Z drugiej strony są szczególnie trudne sytuacje. Mowa tutaj o podopiecznych z przewlekłymi chorobami, które wymagają całodobowej opieki. Wówczas organizowanie wizyt lekarskich w całości spoczywa na personelu placówki, co odciąża rodzinę. Warto przy tym pamiętać o nieprawidłowościach procesów myślowych i zanikach pamięci. Często idą w parze, co powoduje nieprzyjemności w kontakcie z osobą starszą. Takie zaburzenia zwykle są nieuleczalne, a ich przyczyn jest bardzo dużo. Tym bardziej potrzebni są wyspecjalizowani opiekunowie, którzy zostali przeszkoleni pod kątem takich przypadków.

Nie bez znaczenia są również kwestie związane z ograniczeniem ruchu. U wielu pacjentów jest ono na tyle zaawansowane, że odpowiednio przygotowany dom seniora jest rzeczywiście najlepszym rozwiązaniem. Chodzi na przykład o fakt, że nie ma żadnych schodów, za to przy każdej ścianie zainstalowane są barierki. Wówczas osoba starsza z niepełnosprawnością może samodzielnie wyjść do ogrodu, dajmy na to. To ważne. Pewna doza samodzielności również wpływa na kondycję psychiczną. Ciągłość opieki pod czujnym okiem personelu (nie zapominajmy o monitoringu) w placówce jest zapewniona, niemniej podopieczny wciąż może wykonywać niektóre czynności osobiście. W bloku bez windy czy nieremontowanym od lat budynku to czasami jest po prostu niemożliwe.

Personalizacja relacji z podopiecznym

Domy seniora mają pewne zalety, ale opieka z zamieszkaniem zapewnia bardziej indywidualne podejście. Oddani opiekunowie oferują nie tylko fachowe zaangażowanie, ale i zwykłe, ludzkie towarzystwo. Ma to znaczenie, gdy osoba starsza potrzebuje osobistej uwagi i kogoś, z kim mogłaby sobie porozmawiać. Trzeba pamiętać, że dość często opieki wymagają ludzie owdowiali. Ich dzieci z kolei mogą mieszkać w różnych częściach kraju. To wzbudza poczucie osamotnienia. Odpowiedni opiekun w domu może je zniwelować.

Poza tym podopieczni we własnym domu otrzymują osobistą pomoc w tempie dostosowanym do ich potrzeb. Proces ma bardziej kameralny wymiar, w znajomym środowisku. W gruncie rzeczy sam opiekun z czasem staje się kimś znajomym, a niekiedy nawet przyjacielem. Powstaje swego rodzaju relacja, która w ośrodku jest trudna do osiągnięcia. Pod tym względem spersonalizowana opieka osób starszych w domu jest wręcz bezcenna.

Dom opieki czy opieka całodobowa z zamieszkaniem?

Pora na podsumowanie. Przewaga domu opieki nad opieką całodobową z zamieszkaniem zdaje się niepodważalna tylko w trudnych sytuacjach. Chodzi o przewlekłe schorzenia, nieprzewidywalne zaburzenia myślowe oraz niepełnosprawność ruchową o szerokim zakresie. Trudno sobie wyobrazić, aby pojedynczy opiekun miał sobie poradzić z takimi problemami, prawda? Inaczej rzecz wygląda w przypadku lżejszych niedogodności wynikających bezpośrednio z wieku. Opieka nad seniorem w domu usprawnia funkcjonowanie na podstawowym poziomie, ale i pomaga zachować dobrą kondycję psychiczną. Chodzi więc nie tyle o pomoc w codziennych czynnościach, ile o zapewnienie towarzystwa. I to w miejscu, które w żadnym wypadku nie jest obce. Po prostu u siebie. Tu przewaga opieki z zamieszkaniem jest ewidentna aż nadto.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA