Express-Miejski.pl

Kiedy karta EKUZ okazuje się być niewystarczającym zabezpieczeniem?

zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne fot.: stockphoto.com

Wyjeżdżając zagranicę, najczęściej kierujemy się do najbliższego oddziału NFZ, aby móc uzyskać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli EKUZ.

Dzięki niej możemy korzystać z pomocy medycznej, gdy przebywamy poza krajem, a na terenie Unii Europejskiej. Niemniej jednak sam EKUZ nie zawsze okazuje się być wystarczającym zabezpieczeniem. Kiedy nie zapewni nam właściwej ochrony?

Na jakich zasadach działa EKUZ?

Schemat działania EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) - ekuz.com.pl jest niezwykle prosty. W zamyśle posiadacz karty może skorzystać z pomocy medycznej, jeśli przebywa poza krajem, czyli w naszym przypadku, poza Polską. Karta wydawana jest w oddziale NFZ, jednak wniosek o nią można złożyć również przez internet. Jeśli więc, będąc na wakacjach czy na wyjeździe służbowym złamiemy rękę lub przeziębimy się, to będziemy mogli skorzystać z pomocy lekarskiej za darmo. Niemniej jednak, przypadek, z którym się zgłaszamy, musi być nagły, a pomoc lekarza ma za zadanie ratowanie zdrowia lub życia pacjenta. Przykładowo, jeżeli w czasie wyjazdu zagranicznego ukruszy nam się ząb, to nie będziemy mogli leczyć się bezpłatnie. Gdyby jednak ukruszenie powodowało ból, co możemy udać się do dentysty, a koszty jego usług zostaną pokryte w ramach karty EKUZ.

Kiedy EKUZ okazuje się być niewystarczającym zabezpieczeniem?

W ramach karty EKUZ możemy korzystać z usług medycznych, których celem jest ratowanie naszego zdrowia bądź życia. Nie oznacza to jednak, że w ramach ubezpieczenia pokryte zostaną wszelkie, niezbędne koszty. Otóż, posiadacze karty EKUZ nie mogą skorzystać z bezpłatnych usług:

  • ratownictwa medycznego,
  • rehabilitacyjnych,
  • transportu medycznego (chyba, że wymaga tego ratowanie życia - na przykład transport pomiędzy ośrodkami medycznymi),
  • medycznych, które świadczone są przez ośrodki prywatne.

Ponadto, każdy kraj wyznacza nieco inne zasady, w ramach których honorowana jest karta EKUZ. Warto o tym pamiętać szczególnie w kontekście krajów, które nie są formalnie członkami Unii Europejskiej, na przykład Wielkiej Brytanii. O tym, w jaki sposób tam działa EKUZ, możemy przeczytać na stronie internetowej https://ekuz.com.pl/ekuz-w-wielkiej-brytanii/.

Bezpieczny wyjazd zagranicę

Nie ulega wątpliwości, że posiadanie karty EKUZ w wielu przypadkach może okazać się bardzo przydatne, jednak należy też zwrócić uwagę na fakt, iż nie zawsze w jej ramach będzie można skorzystać z pełnego pakietu usług medycznych. Dlatego też, chcąc zapewnić sobie bezpieczną podróż, warto skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego na czas jej trwania. Wykupienie go jest niezbędne, jeśli wybieramy się do kraju, który nie honoruje karty EKUZ, na przykład do Turcji. Pamiętajmy, że karta EKUZ nie jest wydawana bezterminowo, zatem przed kolejnym wyjazdem upewnijmy się, czy nie straciła ona ważności. Jeśli tak, to konieczne będzie wyrobienie nowej karty, na przykład w oddziale NFZ (nie obowiązuje rejonizacja, możemy udać się do dowolnego oddziału) bądź składając wniosek przez internet. 

mat. sponsorowany

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA