Rolety rzymskie to dobry pomysł na przeprowadzenie metamorfozy każdego wnętrza.
W odróżnieniu od tradycyjnych rolet również po zsunięciu stanowią one elegancką dekorację okien. Są także doskonałą alternatywą dla tradycyjnych zasłon i firan. Dodatkowo łatwo je utrzymać w czystości, a odpowiednio dobrane podkreślają styl aranżacji pomieszczenia.
Rolety rzymskie są pośrednią formą między zasłonami i tradycyjnymi roletami. Dobrze się odnajdują zarówno w tradycyjnym stylu, jak i w minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu. Zazwyczaj jednak są stosowane z zamiarem ocieplenia i nadania przytulności pomieszczeniu. Mogą być uszyte z prostych tkanin lub bardziej wyszukanych i ozdobnych materiałów, nie muszą być jedyną ozdobą okna, ponieważ dobrze się prezentują razem z zasłonami, zwłaszcza jeśli wykonane są z tego samego materiału. Rolety rzymskie mogą być wykonane zarówno z syntetycznych, jak i z naturalnych materiałów, są też łatwe do utrzymania w czystości, można je zdemontować i prać w pralce. Ich ostateczne wykończenie może być bardzo zróżnicowane, mogą mieć falbanki, frędzle, kontrastowe obszycia. Należy jednak pamiętać, że rolety rzymskie nie powinny być wykonane z ciężkich i sztywnych materiałów, takich jak np. żakard czy wełna, ponieważ mogą one nie układać się odpowiednio.
Producenci proponują kilka sposobów montażu rolet rzymskich. Przed zakupem jednak warto zastanowić się, w jaki sposób chcemy je zamontować. Można je zamontować na ścianie, na suficie albo w środku wnęki okiennej. Najpopularniejszym sposobem montażu jest mocowanie ich na ścianie. Tak umocowane rolety rzymskie są szersze od otworu okiennego i prezentują się najlepiej. Jeśli rolety są montowane w środku otworu okiennego, trzeba dokładnie go zmierzyć i sprawdzić, czy nie zwęża się. Szerokość rolety w takim wypadku powinna być zbieżna z najmniejszym wymiarem. W przypadku okien balkonowych istnieje możliwość zamontowania ich bezpośrednio do skrzydła okna, nie trzeba wtedy zwijać rolet przed otwarciem okna.
W przypadku, kiedy rolety mają pełnić rolę skutecznej ochrony przed słońcem, warto wybrać grubszą tkaninę zasłonową, która skutecznie ochroni przed słońcem i zapewni optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Duże znaczenie ma też kolor materiału: jasny wpuści więcej promieni słonecznych, ciemny może być dobrym rozwiązaniem do zastosowania w sypialni.
Dobrane w odpowiedni sposób rolety rzymskie mogą przyozdobić okna w każdym pomieszczeniu. W salonie, w którym przebywamy najczęściej, ważne jest odpowiednie zbilansowanie oświetlenia. Rolety nie mogą być zbyt ciemne ani zbyt przezroczyste, ponieważ nie ochronią właściwie przed słońcem. W sypialni natomiast najlepiej wybrać taki materiał, który nie będzie przepuszczał zbyt dużej ilości światła, poza tym tkaniny lekkie i zwiewne nie będą w równym stopniu chronić przed promieniami słonecznymi tak jak grubsze tkaniny. Dostępność różnych wzorów, np. motywów baśniowych i zwierzęcych umożliwia zastosowanie rolet rzymskich w pokoju dziecięcym. Dzięki zastosowaniu dodatkowo jasnych i optymistycznych kolorów można sypialnię dziecka rozweselić. Wykorzystanie motywów świątecznych zapewni stosunkowo niewielkim kosztem uzyskanie świątecznej atmosfery w domu.
mat. płatny
REKLAMA
REKLAMA