W okresie zimowym pracodawca ma szereg dodatkowych obowiązków, które nakłada na niego prawo i ich niewykonanie skutkować może dotkliwymi karami. Szczególnie w ostatnich dniach, kiedy temperatura powietrza spadła znacznie poniżej 0 należy zadbać o to, aby stworzyć pracownikom jak najlepsze warunki do wykonywania obowiązków.
Według przepisów prawa minimalna temperatura w pomieszczeniach pracy powinna być odpowiednia do rodzaju wykonywanej pracy, jednak nie niższa niż 14° C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna oraz w pomieszczeniach biurowych nie może być niższa niż 18° C.
Przy pracach wykonywanych na powietrzu lub w nieogrzewanych miejscach szef musi zapewnić pracownikom pomieszczenia umożliwiające im schronienie się przed opadami śniegu, deszczu, ogrzanie się i zmianę odzieży na cieplejszą. Takie pomieszczenia powinny być wyposażone w urządzenia do podgrzewania posiłków. Pracodawca powinien zadbać również o to, aby temperatura w pomieszczeniu nie była niższa niż 16° C.
Gdy szef nie jest w stanie zorganizować pomieszczenia do ogrzania się musi przygotować pracownikom w pobliżu miejsca ich pracy odpowiednio urządzone źródła ciepła. W tej sytuacji ma również obowiązek zapewnienia pracownikom dodatkowych krótkich przerw, wliczanych do czasu pracy, w celu ogrzania się czy też wysuszenia odzieży.
Jeśli pracodawca zatrudnia ludzi przy pracach na zewnątrz, musi im zapewnić środki ochrony indywidualnej, tj. odzież ochronną: kombinezony, kurtki, płaszcze, nakrycia głowy, rękawice oraz odpowiednie obuwie.
Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mogą wymagać od pracodawcy nieodpłatnych posiłków i napojów bezalkoholowych. Szef ma obowiązek zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie jedno danie gorące o odpowiedniej kaloryczności.
Pracownikom zatrudnionym m.in. przy pracach na powietrzu przy temperaturze poniżej 10° C pracodawca musi także zagwarantować ciepłe napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.
Każdy pracodawca zatrudniający ludzi do wykonywania obowiązków w warunkach uciążliwych nie powinien kierować się jedynie normami określonymi w przepisach prawa. Powinien wziąć pod uwagę również te wynikające z zasad współżycia społecznego. Nie może być tak, że zapewniamy tylko to minimum, jakie nakazuje nam prawo.
MK/Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA