Wczytanie takiego kodu na smartfonie może narazić właściciela telefonu na uruchomienie aplikacji wysyłającej usługę „sms premium” bez wiedzy użytkownika.
- Naklejki z kodami QR zamieszczane są bez zgody i wiedzy ich właścicieli bankomatów: banków oraz sieci bankomatowych i nie są w żaden sposób powiązane z jakimikolwiek usługami bankowymi - informują policjanci.
Przestępcy przekazują fałszywe informacje o np. możliwej wygranej nagrodzie. Doprowadzają w ten sposób do zmanipulowania potencjalnego klienta, który - w przypadku zeskanowania kodu QR z naklejki – w tym konkretnym przypadku zostanie przekierowany do usługi „sms premium”. Jej uruchomienie spowoduje naliczenie wysokich opłat za jej włączenie. - Kody QR mogą nie tylko inicjować wskazane wyłudzenie. Mogą również zostać wykorzystane do podstawiania oszukańczych platform, których celem może być wyłudzenie loginów i haseł do serwisów pocztowych, mediów społecznościowych, bankowości elektronicznej, usług publicznych, jak również do zainfekowania smartfonów szkodliwym oprogramowaniem - zaznaczają policjanci.
Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, Związek Banków Polskich oraz Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji zaleca ostrożne korzystanie z tej usługi. - Należy unikać skanowania kodów QR niewiadomego pochodzenia udostępnianych w miejscach publicznych. Natomiast w przypadku, gdy użytkownik smartfona padł ofiarą przestępstwa, powinien niezwłocznie zawiadomić usługodawcę tj. bank i/lub przedsiębiorcę telekomunikacyjnego oraz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w jednostce policji - zalecają mundurowi.
mwinnik / em24.pl na podst. inf. KWP we Wrocławiu
REKLAMA
REKLAMA