Na Facebooku Lasy Państwowe apelują do turystów, aby nie panikować, kiedy na szlaku spotkamy węże. Dosyć łatwo je rozróżnić.
Najczęściej żmija zygzakowata mylona jest z zaskrońcem. To powoduje, że bezmyślni turyści zabijają węże. Ofiarą człowieka często padają również niegroźne i pożyteczne zaskrońce.
Fragment apelu
Wystarczy tylko spojrzeć na głowę i zapamiętać. Zaskroniec ma „za skroniami” żółte plamy. I wszystko jasne! Co zupełnie nie zmienia faktu, że wszystkie nasze węże podlegają ochronie i należy im się szacunek. Zaskrońce w dużej mierze żywią się płazami ale świetnie pływają i chętnie jedzą ryby. Jeśli więc w Waszych przydomowych oczkach wodnych znikają czasem ryby, to może właśnie ten sympatyczny gad grasuje w okolicy.
- Żmije zygzakowate są raczej powolne. Na widok człowieka szybko uciekają lub chowają się pod kamieniami. Wzdłuż ich grzbietu biegnie zygzak, który może być w trzech odcieniach: białym, czarnym i miedzianym. Ugryzienia gada może być niebezpieczne dla dzieci lub osób starszych – mówi Paweł Strumiński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zaskroniec to wąż niejadowity. Może syczeć w momencie zagrożenia. Zazwyczaj jest zielony z czarnymi kropkami, które pełnią funkcję barw ochronnych. Zaskrońce żywią się myszami, płazami i rybami.
bom
Ludzie mylą zaskrońce ze żmijami. Apel leśników
2017-06-13 16:38:55
gość: ~Olo
Wcale nie tak bardzo rzadko spotyka się żmije bez zygzaka i zaskrońce bez "plamek". A wtedy o pomyłkę nie jest trudno. Oczywiście te dwa gatunki różnią się np. kształtem głowy, ale to może być oczywiście trudne do stwierdzenia dla większości ludzi.
2017-06-13 22:32:43
gość: ~rera
Poniżej dwa główne ubarwienia żmii zygzakowatej. Przysmakiem gada są różnorakie gryzonie, więc może warto dać mu spokój i nie zabijać (wraz z zaskrońcami i padalcami).
http://www.huntertools.pl/attachments/Image/%3DC5%3DBCmija%3D20z%3D201.jpg
2017-06-14 01:27:13
gość: ~adam
Jeszcze można pomylić z gniewoszem
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Gniewosz_plamisty
2018-03-13 09:47:54
gość: ~delegat57
ostatnio dodany post
Jak nie jesteś pewno co to za wąż to go omiń ,a najczęściej to on umknie przed tobą. Żmije są bardzo pożyteczne, bo tępią gryzonie i są pod ochroną.Namnożenie się żmij spowodował człowiek, stwarzając w licznych nieużytkach świetne warunki dla gryzoni, a ich duża ilość stworzyła odpowiednią ilość pokarmu dla żmij i nastąpił olbrzymi przyrost jej populacji.
REKLAMA
REKLAMA