Express-Miejski.pl

Znamy program Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Znamy program Weekendu Otwarcia  Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016

Znamy program Weekendu Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 fot.: mpr

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Trzy dni Weekendu Otwarcia (15-17 stycznia 2016) wypełnione ponad setką wydarzeń kulturalnych zainaugurują rok Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. 

W niedzielnym finale dziesiątki tysięcy osób weźmie udział w  „Przebudzeniu” – jednym z najliczniejszych i najbardziej spektakularnych pochodów w historii miasta. – Wrocławianie będą mogli połączyć się we wspólnym przemarszu i uczestniczyć w artystycznej opowieści o historii miasta i jego mieszkańców – mówi Chris Baldwin, twórca „Przebudzenia”.

Reżyserem realizowanej z wielkim rozmachem Ceremonii Otwarcia jest Chris Baldwin, kurator ESK ds. performance, artysta, który ma na swoim koncie reżyserię wielkich wydarzeń plenerowych w całej Europie. Ceremonia rozpocznie się w niedzielę, 17 stycznia, w czterech dzielnicach Wrocławia. Z zajezdni tramwajowej „Dąbie”, zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, zajezdni „Popowice” i z Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Lądowych przy ul. Czajkowskiego ruszą do Rynku pochody mieszkańców i artystów. Poprowadzą je cztery Duchy Wrocławia: Duch Wielu Wyznań, Duch Innowacji, Duch Odbudowy i Duch Powodzi, które w zaaranżowanej scenerii opowiedzą o wielokulturowej, niezwykłej historii miasta. Projektantem kilkumetrowych instalacji czerech duchów jest francuski artysta wizualny Philippe Geffroy.

Finał „Przebudzenia” nastąpi po spotkaniu się czterech Duchów, mieszkańców oraz artystów w sercu miasta. Rynek przejdzie artystyczną transformację, w wyniku której nawet okoliczne budynki staną się scenami i elementami scenografii. Widowisko wizualno-muzyczne będące punktem kulminacyjnym „Przebudzenia” będzie spektakularnym przedstawieniem z niezwykłą scenografią, bajecznymi elementami wizualnymi, zaskakującym formą spektaklem z udziałem tysięcy artystów. Scenariusz widowiska opiera się na połączeniu pracy reżyserów sztuk wizualnych, tancerzy, aktorów, muzyków, performerów i aktywnego udziału mieszkańców Wrocławia. O skali przedsięwzięcia świadczą liczby ponad 1300 artystów, 200 chórzystów, 50 żołnierzy, około 300 rowerzystów. Podczas ceremonii pojawi się 30 instalacji świetlnych, 30 gigantycznych marionetek i pięć tramwajów. Reżyserzy „Przebudzenia” przygotowali mnóstwo artystycznych niespodzianek i „zwrotów akcji”. Twórcy nie zdradzają szczegółów licząc, że efekt zaskoczenia jeszcze bardziej pobudzi emocje i przeżycia artystyczne publiczności. 

W trwających od prawie roku przygotowaniach do Wielkiego Otwarcia uczestniczą polscy i zagraniczni artyści, setki osób związanych z formalnymi i nieformalnymi centrami kultury oraz lokalną społecznością. Jednak organizatorzy przedsięwzięcia wskazują przede wszystkim na aktywny udział wrocławian, którzy podejmując wyzwanie stworzą niezapomniany kulturalny pochód mieszkańców. - Pomóżcie nam opowiedzieć historię Wrocławia. 17 stycznia nasze wspólne uczestnictwo w pochodzie otwierającym Europejską Stolicę Kultury, sprawi, że „Przebudzenie” Wrocławia stanie się wydarzeniem na skalę Europy – zaprasza Chris Baldwin.

Weekend Otwarcia z projektem "Mercouri/Xenakis" i perłami światowej architektury

„Przebudzenie” poprzedzi kulturalne święto, które rozpocznie się w piątek, 15 stycznia. W czasie 3 dni zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych, tak by każdy znalazł coś dla siebie. Najważniejsze z nich to wystawa prac legendarnego hiszpańskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy (w BWA Awangarda, wernisaż 15 stycznia) i ekspozycja „Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award”, dzięki której poznamy najlepsze realizacje światowej architektury (Muzeum Architektury, wernisaż 16 stycznia). ESK zaprasza także na trzydniowy projekt Mercouri/Xenakis” obejmujący wystawę, koncerty i spektakl poświęcone twórczości Iannisa Xenakisa – legendarnego greckiego architekta i kompozytora oraz Melinie Mercouri – greckiej aktorce, minister kultury i pomysłodawczyni idei Europejskiej Stolicy Kultury. W sobotę (16 stycznia) Europejska Stolica Kultury zaprosi do „Muzeum Marzeń”. We wrocławskim Muzeum Narodowym reżyser Jacqueline Kornmüller wraz z gwiazdami literatury i teatru oraz tancerzami pokaże dziewięć kameralnych przedstawień inspirowanych dziełami sztuki.

…………………………………………………………………………………………………………

 „Przebudzenie” – druga odsłona projektu o nazwie „Kwartet Flow”

Ceremonia Otwarcia pt. „Przebudzenie” jest częścią projektu o nazwie „Kwartet Flow” autorstwa Chrisa Baldwina. Projekt obejmuje cztery angażujące mieszkańców miasta spektakularne wydarzenia, które opowiadają historię tożsamości kulturowej Wrocławia. Pierwszy z nich – „Mosty” (czerwiec 2015) był największym w Europie jednodniowym performansem, w którym uczestniczyło 22 tysięcy osób.
27 wrocławskich mostów i kładek zamieniło się wtedy w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe i pracownie plastyczne. Kolejną część stanowi „Przebudzenie”. A 11 czerwca 2016 roku, na nabrzeżach Odry zobaczymy koncerty, spektakle i happeningi, które złożą się na „Flow”, performance, opowiadający o budowie, zniszczeniu i powojennym odradzaniu się Wrocławia. Zwieńczeniem kwartetu będzie „Niebo” – ceremonia zamknięcia Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. To wielkie wydarzenia artystyczne roku 2016 opowiadające o historii Wrocławia i odkrywające go na nowo z perspektywy współczesnej Europy.

materiał sponsorowany

REKLAMA