W tym roku komendant główny zatwierdził program szkolenia kursu dla policjantów zajmujących się zaginięciami. Ma on zostać wdrożony w ciągu paru miesięcy fot.: policja
2014 roku zgłoszono ponad dwadzieścia tysięcy zaginięć. Jednocześnie w tym samym roku odnaleziono ponad 21 tysięcy ludzi.
Z roku na rok maleje liczba osób nieodnalezionych. Według policji to efekty zmian, które z powodzeniem tworzy ogólnopolski system poszukiwań osób zaginionych. Zmiany te zostały pozytywnie ocenione przez Najwyższą Izbę Kontroli i MSW. W Polsce, co podkreśla NIK już w pierwszym zdaniu podsumowania wyników kontroli, stworzono system poszukiwań osób zaginionych. Zadbano też o ustawowe uporządkowanie działań, podejmowanych w przypadku zaginięcia osoby – stworzono bazę danych DNA osób zaginionych i ich rodzin. Umożliwia to funkcjonariuszom identyfikację zaginionych z ujawnionymi na terenie całego kraju, jak również za granicą osobami, o nieustalonej tożsamości i nieznanymi zwłokami. Minusem jest, że liczba zaginięć w Polsce wzrasta co roku o kolejne 2 tys.
- Wypracowano też procedury postępowania w przypadku otrzymywania zawiadomienia o zaginięciu osoby i prowadzenia czynności poszukiwawczych, zwłaszcza w stosunku do dzieci. W tym celu powstał system Child Alert – powiedziano nam w biurze prasowym Komendy Głównej Policji.
W tym roku komendant główny zatwierdził program szkolenia kursu specjalistycznego dla policjantów zajmujących się zaginięciami. Ma on zostać wdrożony w ciągu paru miesięcy. Poprzedzone było to pilotażowymi szkoleniami dla ponad 240 policjantów z kraju.
- Oprócz tego w komendzie zbudowano komórkę odpowiedzialną za ogólnopolską koordynację poszukiwań – Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, która nadzoruje w sposób szczególny poszukiwania zaginionych, jak również w uzasadnionych przypadkach bezpośrednio uczestniczy w prowadzonych działaniach poszukiwawczych na terenie całego kraju. Wykorzystywane w tym celu jest mobilne centrum wsparcia oraz drona – dodaje oficer.
Od lat 60. prowadzi się statystykę zaginięć – według stanu na koniec 2014 roku nie odnaleziono przez lata ponad 3700 osób.
bom
REKLAMA
REKLAMA