Express-Miejski.pl

W Polsce już 14 osób zatruło się czadem. Co będzie jak nadejdą mrozy

W ubiegłym sezonie grzewczym (od października 2013 do marca 2014) czadem śmiertelnie zatruło się 61 osób

W ubiegłym sezonie grzewczym (od października 2013 do marca 2014) czadem śmiertelnie zatruło się 61 osób fot.: bom

14 osób zmarło, a blisko 300 zostało podtrutych czadem w tegorocznym sezonie grzewczym. Od października straż pożarna odnotowała już prawie 600 zdarzeń związanych tlenkiem węgla.

Według strażaków najwięcej wypadków śmiertelnych jest w grudniu i styczniu. W ubiegłym roku w tym czasie życie straciło 36 osób.

- Tlenek węgla jest gazem silnie trującym, niewidocznym i bezwonnym. Jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania drewna, oleju, gazu, benzyny, ropy i węgla – tłumaczy Arkadiusz Osowiecki z działu toksykologii Instytutu Medycyny Sądowej w Warszawie.

Aby ustrzec się tragicznych skutków działania gazu, należy przeprowadzać regularne kontrole drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych. Ponadto należy zadbać, aby kratki wentylacyjne i otwory w drzwiach łazienkowych były odsłonięte.

- Dodatkowo w domu warto zainstalować czujkę tlenku węgla, która zaalarmuje nas, gdy w powietrzu stężenie trujących substancji się zwiększy – apeluje Małgorzata Woźniak, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSW).

Straż Pożarna i MSW prowadzą kampanię „Nie dla czadu”, której celem jest zachęcenie do montowania urządzeń wykrywających stężenie tlenku węgla i dymu. U ubiegłym sezonie grzewczym (od października 2013 do marca 2014) zginęło 61 osób. Strażacy odnotowali w sumie ponad 3,8 tys. zdarzeń, w których poszkodowanych zostało prawie 2,3 tys. osób.

Jacek Bomersbach

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA