Express-Miejski.pl

Jak pomóc przy zatruciu czadem?

Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne fot.: sxc.hu

Czad zbiera żniwo. Na terenie Polski w ciągu roku odnotowano 100 ofiar śmiertelnych i ponad 2 tysiące poszkodowanych. W powiecie kłodzkim zatruło się nim aż 15 osób.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

  •  lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
  •  nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie, 
  •  drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

  • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza, 
  • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
  • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia, 
  • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112)

Statystyki

W okresie od 1 września 2013 r. do chwili obecnej na terenie powiatu kłodzkiego odnotowano kilkanaście interwencji związanych z obecnością tlenku węgla, w których poszkodowanych zostało 15 osób, z których znaczną część stanowiły dzieci. Na szczęście nie było ofiar śmiertelnych – głównie dlatego, iż w większości przypadków powiadomienie służb ratunkowych nastąpiło po wcześniejszym włączeniu się czujki tlenku węgla. W tym samym okresie na terenie Polski odnotowano ok. 100 ofiar śmiertelnych i ponad 2000 poszkodowanych. Cały czas zachęcamy jako Państwowa Straż Pożarna do zainwestowania kilkudziesięciu złotych w czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla, gdyż jest to „mała inwestycja w duże bezpieczeństwo”, a z okazji zbliżających się Świąt może stanowić doskonały prezent dla najbliższych.

Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Informacje jak zapobiec zatruciu tlenkiem węgla znajdziecie Państwo TUTAJ.

Michał Pawlik - Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA