Czerwone goździki i para rajstop – tak zaczęło się świętowanie dnia Kobiet w Polsce. Święto Kobiet obchodzone na świecie już od 1910 roku, w Polsce złoty czas przeżywało w okresie PRL-u. Jak świętujemy dzisiaj i czy obchodzenie dnia Kobiet nie jest już passé?
Nie zapominajmy o genezie Dnia Kobiet, o której mówi się mało, a jest bardzo ciekawa. Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku. Rok później obchodzono je już w kilku krajach, między innymi w Niemczech i Szwajcarii. Początkowo towarzyszyły mu liczne manifestacje, często kończące się interwencją policji. W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła Światowy Dzień Kobiet. Dzisiaj Święto to obchodzi przede wszystkim wschodnia część świata, szczególnie kraje byłego Związku Radzieckiego.
W Polsce wielu osobom to święto kojarzy się z okresem PRL–u i z wręczanymi masowo – goździkami i parą pończoch, które w owym czasie były towarem deficytowym. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet zajmujących różne pozycje zawodowe, zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". 8 marca, podobnie jak inne uroczystości: dzień czynu partyjnego, dzień hutnika, dzień metalowca – istniał po to, aby obywatele nie zapomnieli o przywiązaniu do Państwa Ludowego, miłości do wielkich idei pokoju i socjalizmu.
Prezenty
W PRL-u sklepy świeciły pustkami, a panowie musieli dwoić się i troić aby dostać prezent dla swojej kobiety. Perfumy “Pani Walewska”, prawdziwa kawa, bombonierka z państwowych zakładów i pończochy z nylonu, to produkty na tamte czasy luksusowe i wymarzone prezenty. Dzisiaj czasy się zmieniły, więc i świętowanie inne i prezenty nieco odmienne.
W Polsce zaczęliśmy od goździka, a dzisiaj rządzą tulipany. Prezentami wciąż są najczęściej kwiaty i słodycze. W niektórych krajach (jak Rumunia) dzień ten połączony jest z dniem matki, podczas którego dzieci wręczają drobne prezenty swoim mamom.
Ciekawostką jest obchodzenie Święta Kobiet w Armeni. Trwa miesiąc. W Armenii po upadku Związku Radzieckiego zaniechano świętowania MDK. Zamiast tego 7 kwietnia wprowadzono Święto Piękna i Macierzyństwa. Nowe święto stało się popularne pośród Ormian i jest obchodzone jako upamiętnienie jednego z głównych świąt kościoła ormiańskiego. Ludzie jednak nie zapomnieli 8 marca, stąd wywołana dyskusja publiczna wśród Ormian przyniosła rezultat w postaci Miesiąca Kobiet, który trwa pomiędzy 8 marca, a 7 kwietnia.
We Włoszech i Rosji popularne są gałązki akacji srebrzystej, które otrzymują kobiety wraz z dołączonymi do nich słodyczami czy perfumami.
W Portugalii i Rumunii częstym zwyczajem jest, że w noc 8 marca grupy kobiet świętują na obiadach i przyjęciach "tylko dla pań". Taki trend obserwujemy obecnie również w Polsce.
Czy w takim razie Dzień Kobiet jest passé ?
Święto to przeszło długą drogę. Od bycia symbolem strajku kobiet pracujących, do przedmiotu propagandy systemu komunistycznego. Wreszcie zatoczyło koło, powracając do takich wartości jak dbanie o rozwój kobiet i docenianie ich zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. 8 marca stał się symbolem zarówno walki o prawa kobiet, równości, ale też jest przejawem zmiany naszej mentalności.
mat.prasowe
REKLAMA
REKLAMA