Już we wrześniu ruszy digitalizacja archiwalnych audycji Polskiego Radia Wrocław. W wyniku tego procesu nagrania rozgłośni z ostatnich kilkudziesięciu lat będą dostępne dla wszystkich w sieci.
Do tej pory archiwum audycji nagrywanych od 1946 roku było dostępne jedynie w siedzibie Polskiego Radia Wrocław na ulicy Karkonoskiej. Wśród słuchowisk znajdują się takie perły polskich nagrań radiowych, jak transmisje festiwali, np. Wratislavia Cantans, Przeglądu Piosenki Aktorskiej, a także przedwojenne nagrania z Radia Lwów i Wilno. Nie brakuje też zapisów z wydarzeń historycznych, np. pierwszego lotu w kosmos. Stan nośników, na których zapisane zostały audycje z każdym rokiem się pogarsza, w związku z tym zmniejsza się się też ich jakość. Łączna długość wszystkich nagrań to ok. 8 tysięcy godzin. Projekt „Tu Polskie Radio Wrocław…” – upowszechnianie dziedzictwa kulturowego zdigitalizowanych zasobów archiwum dźwiękowego Radia Wrocław” ma ocalić te audycje od zapomnienia.
- Digitalizacja to żmudny proces. Odbywa się w czasie rzeczywistym, czyli trwa tyle, ile przerabiane słuchowisko czy koncert. Doliczyć do tego należy też czas potrzebny na przygotowanie szpuli z taśmą do nagrania i obróbkę dźwięku. Jeśli podczas zgrywania taśma się zerwie, trzeba ją skleić, a proces nagrywania do komputera – nawet w całości – powtórzyć. Szacuje się, że przeniesienie 4 godzin materiału dźwiękowego do archiwum cyfrowego wymaga 10 godzin pracy – mówi Anna Czujko z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
Proces digitalizacji audycji Polskiego Radia Wrocław rozpocznie się już we wrześniu i zakończy się w kwietniu 2014 roku. Koszt tej inwestycji to 2,1 miliona złotych. Większość tej kwoty rozgłośnia uzyskała z Unii Europejskiej.
Agnieszka Łozińska/Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA