Od 15 sierpnia br. prezydent może nadawać polskie obywatelstwo wszystkim cudzoziemcom, bez względu na to, czy i jak długo przebywają w Polsce. Dotychczas prezydent, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, przyznawał obywatelstwo tym cudzoziemcom, którzy mieszkali w Polsce krócej niż 5 lat lub w ogóle tu nie mieszkali. Nowa ustawa odchodzi od uzależnienia nadania obywatelstwa polskiego od uprzedniej utraty posiadanego do tej pory obywatelstwa obcego. Od 15 sierpnia br. wejdą w życie przepisy ustawy o obywatelstwie polskim.
Od 15 sierpnia br. zmieniły się również zasady, na jakich wojewoda będzie mógł uznać cudzoziemców za obywateli polskich. Do takiego uznania będą uprawnieni wszyscy cudzoziemcy którzy: przebywają w Polsce co najmniej trzy lata na podstawie zezwolenia na pobyt stały, posiadają regularny dochód oraz tytuł prawny do mieszkania, a także znają język polski. Dotychczas wojewoda uznawał za obywateli polskich tylko cudzoziemców o nieokreślonym obywatelstwie oraz bezpaństwowców przebywających w Polsce co najmniej od pięciu lat, na podstawie zezwolenia na pobyt stały.
Nowa ustawa podtrzymuje obowiązujące dotychczas zasady ciągłości obywatelstwa polskiego oraz wyłączności obywatelstwa polskiego. Pierwsza zasada oznacza, że osoby, które nabyły obywatelstwo polskie na podstawie wcześniejszych przepisów, zachowują je. Osoby, którym zostało przyznane polskie obywatelstwo, na podstawie wcześniejszych przepisów, zachowują je pod warunkiem, że w międzyczasie go nie utraciły.
W ustawie potwierdzona została także zasada wyłączności obywatelstwa polskiego. Oznacza ona, że obywatel polski może posiadać równocześnie obywatelstwo polskie i obywatelstwo innego państwa. Nowa ustawa o obywatelstwie odstąpiła od tego, aby osoba ubiegająca się o przyznanie polskiego obywatelstwa zrzekła się swojego obywatelstwa.
Ustawa o obywatelstwie polskim określa także sposoby nabycia obywatelstwa polskiego: z mocy prawa tj. przez urodzenie, znalezienie na terytorium RP, przysposobienie i repatriację, przez nadanie obywatelstwa polskiego, przez uznanie za obywatela polskiego oraz przez przywrócenie obywatelstwa polskiego.
Nowa ustawa inaczej niż dotychczas reguluje tryb uznania za obywatela polskiego. Aktualnie, o obywatelstwo polskie mogą ubiegać się wyłącznie bezpaństwowcy, małżonkowie obywateli polskich oraz osoby, którym rodzice po urodzeniu wybrali obywatelstwo obce. Od 15 sierpnia br. o uznanie za obywatela polskiego mogą ubiegać się cudzoziemcy, którzy w ramach długoletniego pobytu w naszym kraju zintegrowali się ze społeczeństwem, znają język polski, mają zapewnione mieszkanie i źródła utrzymania, respektują polski porządek prawny oraz nie stanowią zagrożenia dla obronności lub bezpieczeństwa państwa. Obywatelstwo polskie będą mogli nabyć również zamieszkujący w Polsce na podstawie określonych zezwoleń, uchodźcy, osoby bez obywatelstwa, dzieci oraz małżonkowie obywateli polskich i osoby polskiego pochodzenia. Nowością jest również wprowadzenie wzoru formularza wniosku o uznanie za obywatela polskiego, który został określony w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych. Decyzję w sprawie uznania cudzoziemca za obywatela polskiego wydaje wojewoda, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby aplikującej. Natomiast cudzoziemcy niezadowoleni z decyzji wojewody mogą się odwołać do ministra spraw wewnętrznych.
Ustawa reguluje także kwestie utraty obywatelstwa polskiego. Aktualnie obywatel polski, który zrzeka się obywatelstwa polskiego, traci je po uzyskaniu zgody Prezydenta RP, a utrata obywatelstwa następuje z momentem wydania postanowienia. Natomiast od 15 sierpnia br. utrata obywatelstwa nastąpi po upływie 30 dni od daty wydania postanowienia prezydenta lub w terminie krótszym, jeżeli prezydent tak zadecyduje. Wnioski o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego, obywatele polscy będą składać w urzędach wojewódzkich lub polskich urzędach konsularnych, w zależności od miejsca swojego zamieszkania. Wzór nowego formularza wniosku określa rozporządzenie Prezydenta RP, wydane na podstawie ustawy o obywatelstwie polskim. Następnie wnioski przekazywane będą ministrowi spraw wewnętrznych, który po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, przekaże je do Kancelarii Prezydenta RP z własną opinią.
Ustawa reguluje również kwestie związane z postępowaniem w sprawie potwierdzania posiadania lub utraty obywatelstwa polskiego. Nowością, ujętą w ustawie, jest wzór wniosku o potwierdzenie posiadania/utraty obywatelstwa – dostępny poniżej tekstu. Określone zostały także wymagane dokumenty, które powinny być dołączone do wniosku. Zmiany te powinny wpłynąć na przyspieszenie czasu załatwiania tych spraw przez urzędy.
Ustawa o obywatelstwie polskim została opublikowana 14 lutego 2012 r. w Dzienniku Ustaw, po tym, jak Trybunał Konstytucyjny w styczniu 2012 r. rozpatrzył wniosek Prezydenta RP, dotyczący zasad uznawania za obywatela polskiego i orzekł o zgodności art. 30 ustawy o obywatelstwie polskim z art. 137 Konstytucji (ustawa po jej uchwaleniu przez Sejm w 2009 r. została zaskarżona przez Prezydenta RP do Trybunału Konstytucyjnego).
Więcej informacji także na stronie internetowej MSW, w zakładce Bezpieczeństwo/Obywatelstwo i Repatriacja/Cudzoziemcy: http://www.msw.gov.pl/portal/pl/95/Cudzoziemcy.html
MSW / Małgorzata Woźniak
Łatwiej o obywatelstwo polskie
2012-08-16 10:06:36
MSW / Małgorzata Woźniak
Od 15 sierpnia br. prezydent może nadawać polskie obywatelstwo wszystkim cudzoziemcom, bez względu na to, czy i jak długo przebywają w Polsce. Dotychczas prezydent, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, przyznawał obywatelstwo tym cudzoziemcom, którzy mieszkali w Polsce krócej niż 5 lat lub w ogóle tu nie mieszkali. Nowa ustawa odchodzi od uzależnienia nadania obywatelstwa polskiego od uprzedniej utraty posiadanego do tej pory obywatelstwa obcego. Od 15 sierpnia br. wejdą w życie przepisy ustawy o obywatelstwie polskim.
2012-08-16 12:11:25
sami
Chyba nie do końca to jest dobre posunięcie. Mam nadzieję, że teraz nasze obywatelstwo nie będzie przyznawane jak leci. Uważam, że przepis mówiący o tym, że trzeba przeżyć w Polsce ileś lat jest dobry. Wtedy wiadomo bowiem, że taki obcokrajowiec wiąże swoją przyszłość z naszym krajem.
2012-08-16 14:10:47
prosty
To wcale nie jest dobry pomysł. Teraz o nasze obywatelstwo będą się ubiegać wszyscy zza wschodniej granicy, Turcy, Koreańce czy Wietnamczycy. Tego już i tak jest u nas za dużo. Zabierają nam miejsca pracy. Nasze obywatelstwo powinno być przywilejem. Mam nadzieję, że te przepisy będą jeszcze zweryfikowane.
2012-08-16 20:24:37
gość: ~lu
A oburzaliśmy, się kiedy trochę lat wstecz "zachód" nie chciał "polaczków" bo zabierali im miejsca pracy
2012-08-17 10:16:33
gość: ~mik
Niestety, świat się zmienia, też nie jestem za tym, aby tak łatwo na prawo i lewo rozdawać polskie obywatelstwo. Jeszcze trochę dojdzie do tego, że większość naszego kraju to będą obcokrajowcy, nie to, że jestem nietolerancyjny, ale uważam, że Polska jest przede wszystkim dla Polaków
2012-11-25 07:33:37
gość: ~aa
ostatnio dodany post
jaki jest twoj problem? skoro tak myslisz to anglia dla anglikow, irlandia dla irlandczykow. A poza tym, po co koreanczykom polskie obywatelstwo skoro sa bogaci i do stanow nie musza posiadac wizy :P
2012-08-17 11:44:05
gość: ~olena
nie przeszkadza mi to, że łatwiej będzie można uzyskać obywatelstwo polskie, ale drażni mnie fakt, że my Polacy tak łatwo rozdajemy, a sami jak chcielibyśmy mieć inne obywatelstwo tyle musimy się natrudzić
2012-08-17 14:02:53
gość: ~.
Taak, jeszcze nam arabów brakuje żeby siedzieli na zasiłkach i burdy robili. Dobrze że wiedzą że jesteśmy nietolerancyjni i że z zasiłku tu się nie utrzyma, to nas przed nimi ratuje.
2012-08-17 16:21:51
gość: ~slawus
Na pewno nie jest to dobry pomysł. Chyba Polska nie musi być, aż tak tolerancyjnym krajem. Polacy, jeśli chcieliby uzyskać jakieś obywatelstwo to muszą spełniać jakieś normy, a tu co brak reguł? Wystarczy zgłosić zainteresowanie?
2012-08-18 08:37:39
gość: ~ilka
nie jestem za tym aby rozdawać obywatelstwo na prawo i lewo komu popadnie w końcu będzie tak jak ktoś wyżej napisał, że nas polaków będzie mniej niż tych obcokrajowców zamieszkałych w naszym kraju, mam mieszane uczucia co do tego
2012-08-18 12:50:51
malutki
A ja nie mam nic przeciwko temu, żeby przepisy pozwalały na to. W ten sposób w naszym kraju będzie o wiele bardziej ciekawiej niż jest. Dzieki temu będziemy mieli tak róznorodna kulture, której mi tak brakuje. za granica jest to przeciez normalne i nikt z tego nie robi zadnych problemów.
2012-08-20 11:45:02
gość: ~ilka
malutki brakuje ci różnorodności? to wyjedź na wakacje, ciekawa jestem jak będziesz się wypowiadał, jeśli za jakiś czas ta swoboda względem obywatelstwa polskiego zabierze ci pracę i dostęp do normalnego życia bo ktoś inny będzie tańszy...
2012-08-20 17:01:25
gość: ~moniś13
nie no bez przesady nie można być aż tak nietolerancyjnym, Polacy przecież też uciekają w pogoni za lepszym życiem.. :) myślę, że obywatelstwo powinno być przyznawane komuś, kto zamieszkuje dany teren przez określony czas i przykładowo ma zatrudnienie, jest zameldowany itp. przynajmniej tak uważam
2012-08-21 08:54:25
gość: ~ilka
no nie wiem moniś13 powiedz mi, co zrobisz, kiedy zbraknie dla ciebie pracy, bo ktoś, kto otrzymał obywatelstwo polskie zadowoli się niższą płacą, na twoim stanowisku? pomyślałaś o tym, tu nie chodzi o nietolerancję, ale o zapewnienie godziwej przyszłości, a kazdy ma swoje miejsce...
2012-08-21 09:59:42
gość: ~elza
Po co od razu tego typu insynuacje, to, że ktoś otrzyma polskie obywatelstwo nie oznacza, że zaraz komuś pracę odbierze, wiem, że wizja bezrobocia nas przytłacza, ale to nie powód do nietolerancji i nie przyjmowania innych osób do naszego grona.
2012-08-21 10:31:38
panjerzy
Zgadzam sie z elza - nie powinnismy byc nietolerancyjni. W koncu bezrobocie i tak dotknie tych, ktorzy nie chca pracowac - nikt nie wygryzie ludzi, ktorzy sa wyksztalceni i maja dobra posade. W koncu osoby z biedniejszych krajow nie pracuja na najwyzszych stanowiskach...
REKLAMA
REKLAMA