Lao Che, Luxtorpeda, spotkania z Krzysztofem Zanussim, Jackiem Żakowskim i Tomášem Sedláčkiem. Do tego ponad 120 warsztatów o różnorodnej tematyce, wykłady, projekcie filmowe i wystawy. To i o wiele więcej czeka na uczestników XX jubileuszowej edycji Slot Art Festiwal, który w dniach 11-14 lipca br. odbędzie się w Lubiążu.
Slot Art Festival to jeden z największych festiwali kultury alternatywnej w Polsce. W ciągu pięciu dni uczestnicy mają możliwość brania udziału w dziesiątkach warsztatów, koncertów, imprez, projekcji filmowych i wykładów. Od ponad 10-ciu lat festiwal rozgrywany jest w murach barokowego, pocysterskiego zespołu klasztornego w Lubiążu na Dolnym Śląsku.
Tyle rzeczy dzieje się na Festiwalu równocześnie, że trudno wskazać jedną twarz imprezy. Staramy się zbliżać uczestników do ludzi sztuki, kultury, osób będących autorytetami w swoich dziedzinach oraz dawać im możliwość osobistego kontaktu, stąd nasi goście specjalni reżyser Krzysztof Zanussi, dziennikarz Jacek Żakowski oraz czeski ekonomista Tomáš Sedláček. Na festiwalu pojawi się również Janusz Margański, współautor scenariusza filmu „Wymyk”, który zostanie wyświetlony w czasie Slot-u – mówi Michał Popiela zajmujący się promocją SAF-u.
Niekwestionowanymi gwiazdami tegorocznej dużej sceny SAF-u będą zespoły Lao Che i Luxtorpeda. Obok nich wystąpią także Fruestuck, AIM i SEA + AIR, My Myself & I oraz Turnip Farm. Wyjątkowo zapowiada się scena doświadczalna, na której pojawią się m.in. Chłopcy Kontra Basia, finalista Must Be The Music i Joachim Mencel, znany pianista i jazzman. Nie zabraknie także sceny konkursowej, Hardcore Punk Club dla miłośników ostrego grania, Reggae Tent, Sceny Klubowej pod znakiem dubstepu i electro, Scena unplugged czy Cafe Pralni.
W ciągu czterech dni festiwalowych odbędzie się również ponad 120 cykli warsztatów artystycznych, kuglarskich, językowych i sportowych.
- Ciekawie zapowiadają się warsztaty wokalne „Śpiewające ciało, tańczący głos”, które poprowadzi Magdalena Piasierska, wokalistka My, Myself & I. Również na wysokim poziomie, jeśli chodzi o rzeczy muzyczne, będą zajęcia z beatboxu „Human beatbox” pod okiem Jakuba Zgasa Żmijewskiego. Ponadto od kilku lat świetnie sprawdzają się warsztaty kowalskie. W kuźni na dziedzińcu klasztoru uczestnicy poznają i będą mogli wykonać różne formy z zakresu metaloplastyki. Ciekawostką będą zajęcia z odpoczywania. Mianowicie będziemy mieli psychologa, który poopowiada, a także przeprowadzi praktyczne ćwiczenia odnośnie tego, jak dobrze odpocząć, bo jak głosi motto warsztatów „żeby dobrze pracować trzeba umieć dobrze odpoczywać” – wymienia Michał Popiela.
Ponadto na uczestników czekają wykłady dotyczące rozwoju osobistego i rozmaitych zagadnień społecznych, spotkania autorskie, bazar organizacji pozarządowych, inicjatywy społeczne, 9 festiwalowych klubów i kawiarni, produkty Sprawiedliwego Handlu, MSP Extreme: Skimboard Session, wystawy, Zielony SLOT i przedszkole dla najmłodszych uczestników festiwalu.
Przez te dwadzieścia lat przeszliśmy pewną drogę, stworzyliśmy przestrzeń, gdzie ludzie mogą się spotykać i uczyć się nawzajem. Największą wartością Slot-u jest to, że wytworzyło się pewne środowisko ludzi, którzy chcą coś robić, chcą być aktywni, zależy im na rozwijaniu własnych pasji i talentów. Ten rozwój idzie w bardzo różnych, burzliwych kierunkach, czego my nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować, ale to jest właśnie najważniejsze. Każdy kto chce wnieść coś od siebie, zyskuje w Sloc-ie taką platformę do dzielenia się swoimi wartościami z innymi ludźmi. To owocuje nie tylko w Lubiążu, ale między innymi na odbywających się dwa razy do roku imprezach weekendowych poruszających kwestie międzykulturowe, które mają miejsce w Krakowie. Sukces Slot-u postrzegałbym właśnie w kategoriach ludzi, którzy rozwinęli się, dojrzeli, złapali nowe kontakty i w związku z tym coś pozytywnego wydarzyło się w ich życiu – podkreśla Michał Popiela.
Karnet na cały festiwal kosztuje 180 zł. Za dobę festiwalową (od 11.00 do 11.00) będzie trzeba zapłacić 40 zł. Opłata obejmuje wstęp na wszystkie imprezy i miejsce na polu namiotowym. Dzieci do lat 10 mają wejście za darmo.
Szczegółowy plan SAF-u można pobrać ze strony internetowej www.slot.art.pl/images/2012/SLOT_2012_informator.pdf
Zapraszamy na Slot artystycznych doznań i emocji!
Sylwia Stwora/Express-Miejski.pl
REKLAMA
REKLAMA